Truva Atı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Truva Atı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Truva atı, eski uygarlıkların yapmış olduğu savaşlar hakkında çok önemli detaylar içermekte ve savaşların kaderini değiştirmek olan, eski uygarlıklardan kalma büyük bir maket figürüdür. Tarihi arşivlerden çıkan Truva Atı bilgilerine göre; Odysseus adlı kral tarafından yaptırılmış ve bir nevi zırhlı at görevi görmüştür. Bu at sayesinde, Odysseus ve askerleri Truva surlarını aşmışlar, hedeflerine ulaşmışlardır. Ayrıca, savaşın kaderini değiştiren Truva Atı, Truva şehrinin yıkılmasına sebep olmuştur.

Truva atı nedir?

Truva Atı Hakkında Kısa Bilgiler

- Truva atının özellikleri, Odysseus adlı kraldan çıkmıştır ve atın tüm mimarisini Odysseus çizmiştir. Ayrıca, bazı tarihi kaynaklara göre; Truva’nın içerisine Odysseus’ta girmiştir ve savaşın kaderini değiştirmiştir.

- Truva Atı yapılmadan önce Odysseus, Truva şehrini tam 9 kere işgal etmiş fakat başaramamıştır.

Truva savaşı ve at

- Truva şehrinin orduları Truva atını, tanrı olarak görmüşler ve böylece surlarının içerisine almışlardır. Ayrıca, bazı yunan kesimleri halen Truva atının tanrı olduğunu savunmaktadır.

- Yunan mitolojisine, savaş kayıtlarına göre, en çok korkulan ve en büyük savaş olarak kayıtlara geçen Truva savaşı, Truva halkının yeryüzünden silinmesine sebep olmuştur.

Truva atının yapımı

- Truva şehri veya tanrıların şehri olarak bilinen şehir, Çanakkale’nin yakın kesimlerinde bulunmaktaydı.

- Truva atının yapım süreci, yaklaşık 3 yıl sürmüştür. 3 yıl içerisinde tüm askerlere özel bir bölüm yapılmış ve içerisine toplam 3000 kadar asker alabilmiştir. Bazı kaynaklarda ise bu rakam, 5000 olarak geçmektedir.

truva atı çanakkale

Yorum Gönder