Uçan Hollandalı Efsanesi Nedir?

Uçan Hollandalı Efsanesi Nedir?

Uçan Hollandalı, aslında senaryo itibari ile değil, gerçekten var olan bir gerçek yaşam öyküsüdür. Fakat, kitaplarda ve filmlerde anlatıldığı gibi, ölü bir adamın gemi sürmesi değil, Hollandalı bir kaptanın, gemisi ile tam 6 yıl yaşadığı bir olaydır. Ayrıca Uçan Hollandalı, uçan kelimesini de, dalgaların üzerinde süzülmesinden almıştır. Peki, Uçan Hollandalı’nın gerçek öyküsü nedir?

Uçan hollandalı efsanesi nedir?

Uçan Hollandalı’nın Gerçek Yaşam Öyküsü

Uçan Hollandalı, 1784 senesinde balıkçı gemisi ile Hollanda’nın azgın sularına açılmıştı. Ve 1700’li yıllarda sömürgeci devletler, önüne gelen her balıkçı gemisini yağmalayıp, kundaklıyordu. Uçan Hollandalı’da, sömürgeci devletlerin ellerine düşmüş ve gemilerini sömürgeci devletlerden kurtarmak tek hedefleriydi.

Ancak istenilen şeyler, sömürgeci devletlerin umdukları gibi gitmiyordu. Ani bir fırtına çıktı ve Uçan Hollandalı, Hollanda’nın en dip köşelerine doğru süzüldü. Gözden iyice kaybolan Uçan Hollandalı, sömürgeci devletlerin ellerinden kurtulmuştu. Ancak, gece iyice çökmüştü ve azgın sularda balıkçı gemisi kaybolmuştu.

uçan hollandalı

Mağara şeklinde bir tapınağa benzer yere giren Uçan Hollandalı, kayalıklar ve buzullar tarafından ağır darbe alıyor, gemi sürekli su alıyordu. Uçan Hollandalı’nın içerisinde bulunan mürettebattan yarısından çoğu denize düşmüş ve iyice mürettebat kaybediyordu. Zifiri karanlık mağaraya giren gemi, tekrardan fırtınaya girerek, tüm mürettebatını kaybetmişti.

Not: Hollanda halkı tarafından halen inanılan bir teoriye göre; o mağara bulunmuş ve Uçan Hollandalı’nın mürettebatının halen yaşadığı inanılmaktadır. Ayrıca mürettebat, denizde oluşan fırtınalı günlerde, Hollanda açıklarında demir atmaktaymış.


Uçan Hollandalı Nerede Bulundu?

Uçan Hollandalı, arkeoloji çalışmaları sebebi ile aranmaktaydı. Ancak, devletlerin aramayı iptal etmesi sonucu, çalışmalar gün yüzüne çıkmadan sona erdi ve Uçan Hollandalı, efsane olarak kaldı. Fakat bazı inanışlara göre, Uçan Hollandalı, halen denizin dibinde durmakta ve gün yüzüne çıkmayı beklemektedir.

uçan hollandalının gemisi

Uçan Hollandalı’nın Kaptanı Kimdir?

Uçan Hollandalı’nın kaptanı, Karayip Korsanları’na da konu olan; Van Der Decken isimli Hollanda vatandaşıdır. Kendisinin cesedi halen bulunamamış ve efsanesinde; yaşayan ölü olduğu ön görülmektedir. Ayrıca bir teorisyene göre, iç organları görünmektedir.

Yorum Gönder