C2120 Teleskop İncelemesi

C2120 Teleskop İncelemesi

Piyasada C2120 teleskobu olarak yerini almış olan okul öncesi eğitici teleskop, markasız bir şekilde satılıyor ve küçük çocuklar için eğitici set niteliği taşıyor. Okul öncesi ve öğrenciler için üretilen c2120 teleskobunda, çok fazla özellik yok. Hatta, Ay gözlemlerinde dahi siyah bir kararma meydana geliyor. Bu kararmanın ana nedeni ise; merceklerde oluşan kalitesiz ışık yansımalarından meydana geliyor. Yani, teleskop içerisindeki gözlem parçacıkları ve aksesuar parçacıkları, kalitesiz bir maddeden üretilmiş. Ne yazık ki, teleskobun içerisinde ve dışarısında olan malzemeler, kırılgan bir yüzeye ve kalitesiz bir malzeme yapısına sahip.

c2120 teleskop incelemesi

C2120 Teleskop Özellikleri

Laboratuar teleskobu ve eğitici teleskop olarak üretilen C2120 teleskobu, 3 adet mercek yapısından oluşuyor. Bu mercekler; 20x – 30x – 40x oranlarına sahipler. Ayrıca, mercek yüzeyleri o kadar net bir görüntü sağlamıyor. Merceklerin ve ışık toplama gücünün eş zamanlı çalışmayışı, teleskobun gözlem özelliklerini sınırlıyor. Ve böylece, gözlem yaptığınızda herhangi bir cismin üzerine beyaz ışık yansıyor. Kısacası, teleskobun gözlem ve mercek kaliteleri çok düşük.

Not: C2120 teleskobunun odak uzaklığı; 170mm, açıklığı; 60mm’dir. Ayrıca, teleskobun yanında 3 adet düşük oranları göz merceği hediye ediliyor.

C2120 Teleskop İle Gözlemlenecek Gezegenler

C2120 teleskobu ile gezegen gözlemlemek, imkansızın da ötesinde, diyebilirim. Çünkü, ışık toplama gücü ve merceklerin kalitesizliği, yukarıdaki anlatımımda da söylediğim gibi; çok kötü bir durumda. İki özellik, yani; ışık toplama ve mercek özellikleri aynı anda çalışmadığı için, gözlem gücü olabildiğince kullanıcıyı zorluyor. Hatta, ışık kirliliğinin olduğu alanlarda, teleskop ile gözlem yapamıyorsunuz.

c2120 ay

C2120 Teleskop Almalı Mıyım?

Eğitici ve okul öncesi çocuklara yönelik imal edildiği için, kesinlikle bu teleskobu önermiyorum. Eğer, çocuklarınıza bu tür ve bütçesi az bir teleskop almak istiyorsanız, Celestron, Orion gibi marka teleskoplarını öneriyorum. Emin olun, C2120 teleskobunun parasına, çok kaliteli, eğitici teleskoplar alabilirsiniz.

Yorum Gönder