Celestron 72061 7x50 Dürbün İncelemesi

Celestron 72061 7x50 Dürbün İncelemesi

Celestron 72061 Impulse serisi olarak satışa sunulan ve bekleneninde altında olan Celestron’un bu dürbünü, 7x50 mercek oranlarına sahip. Merceklerin yanı sıra, dürbünün dış ve iç malzeme kaliteleri, Celestron’a yakışmayacak derecede kötü bir malzeme yapısından imal edilmiş. Celestron 72061 dürbünü, hiç beklenmeyecek şekilde, hafif ve ağır darbelere karşı fazlası ile güçsüz bir durumda. Eğer bu dürbün ile açık havalarda veya sert havalarda gözlem yapacak olursanız, ciddi anlamda; merceklerde ve dürbünün dış kısmında zedelenmeler, hatta kırılmalar göreceksiniz.

celestron 72061 7x50 dürbün incelemesi

Celestron 72061 7x50 Özellikleri

Celestron 72061 Impulse, kendi düzeyindeki birçok dürbün markasından ve serisinden daha kötü bir durumda. Bunun en büyük sebebi; dürbünde kullanılan içli-dışlı malzeme yapısıdır. Celestron, her ne kadar merceklere kalite ve katkı sağlaması yapsa da, bu dürbünde kullanılan mercekler, tamamı ile kalitesiz bir optikten imal edilme. Yani, dürbünün içerisinde ve dışarısında kullanılan tüm aksesuarlar veya malzemeler, olabildiğince kötü imal edilmiş.

Malzeme yapılarından veya merceklerin yapılarından çok, dürbünün içerisinde kullanılan hiçbir aksesuar Celestron’a ait değil. Kısacası, Celestron 7x50 dürbünü, toplama şekilde imal edilen ve satışa sunulan bir dürbün serisi, diyebiliriz. Ayrıca, merceklerin kalitesizliğini düşürmemek ve 1 kat daha iyi gözlem yapabilmek için; Celestron, merceklere ince kaplama olacak şekilde, netleştirici bir jelatin yerleştirmiş. Bu kaplama veya jelatin sayesinde, biraz da olsa gözlemlerde iyi sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

celestron 72061 7x50 jüpiter

Celestron 72061 7x50 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Dürbünde kullanılan mercekler, ışık toplama adı altında hiçbir işlem sağlamıyor. Aslında bu dürbün ile, gezegen veya derin uzay gözlemlerinden çok kara gözlemi yapabilirsiniz. Eğer yinede astronomi gözlemlerini merak ediyorsanız; aşağıda ve yukarıdaki fotoğraflardan Jüpiter, Ay gözlemlerine bakabilirsiniz.

celestron 72061 7x50 ay

Celestron 72061 7x50 Almalı Mıyım?

Genellikle, Celestron’un teleskopları ve dürbünleri olağanüstü bir seviyede tutulur. Fakat, Impulse serisi ve bu serinin diğer dürbünleri, çok kalitesiz bir şekilde satışa sunulmuş. Kesinlikle, Celestron Impulse serisinin hiçbir dürbününü önermiyorum.

Yorum Gönder