Vivitar TEL 50600 60X/120X Teleskop İncelemesi

Vivitar TEL 50600 60X/120X Teleskop İncelemesi

Vivitar teleskopları, genellikle; kalitesizlikleri ve göz merceklerinin çiziklikleriyle bilinen bir teleskop markasıdır. Eğer bu teleskoba yani, Vivitar markasına sahip bir kullanıcıysanız, teleskobunuzu diğer markaları kullandığınız gibi rahatlıkla kullanamaz ve hafif darbelere karşı dahi koruyamazsınız. Çünkü, Vivitar’ın malzeme yapıları ve imal ettiği malzemeler, yan sanayi ürünlerinden bile kötü bir durumda oluyor. Teleskoplarında kullanmış olduğu malzemeler, çabuk kırılıyor ve böylece teleskobun içerisindeki teleskopik aygıtlara zarar verebiliyor. Vivitar tel 50600 teleskobu da, Vivitar’ın üretmiş olduğu en berbat teleskoplar arasında, diyebilirim.

Vivitar tel 50600 teleskop incelemesi

Vivitar TEL 50600 Özellikleri

Vivitar’ın bir teleskobu olan TEL 50600 serisi, Vivitar’ın diğer önceki teleskopları kadar kötü bir gözlem olanağı sağlıyor. Sadece gözlem açısından değil, malzeme yapısı ve daha birçok aksesuarı ile çocuklara yönelik olmadığını bile kanıtlayabiliyor. Ayrıca, Vivitar’ın teslimat kargosunda gelen 50600 kitapçığı, teleskop oranlarını fazlası ile arttıran bir yalancı kitapçık, diyebilirim. Çünkü bu teleskop, 60x ve 120x büyüklüğünde bir büyütme ve küçültme gücüne sahip değil.

Yani, teleskop ile kitapçıkta yazan rakamlar arasında dağlar kadar fark var. Ayrıca, kitapçık da bahsedilen birçok aksesuar özelliği de, yanlış yazılmış ya da teleskobu satabilmek için baya bir abartılmış. Bu özelliklerin yanı sıra, Vivitar tel 50600 teleskobunun odak uzaklığı 600mm, açıklık oranı ise 50mm olarak imal edilmiş.

Not: Teleskobun odak ve açıklık oranları, teleskopta fiziksel olarak son gücü ile kullanılamıyor. Yani; 600mm’lik ve 50mm’lik oranları, 10’ar mm düşük bir şekilde kullanabiliyor. Bunun sebebi; ‘’teleskopta kullanılan kalitesiz malzemelerdir’’.

Vivitar tel 50600 ay

Vivitar TEL 50600 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Vivitar ile gözlemlenecek gezegenler, aslında fazlası ile sınırlı sayıda, diyebilirim. Çünkü, tel 50600 serisi ile hiçbir gözlem yapamazsınız. Sadece, Ay gözlemlerinde biraz görebilir, fakat diğer gözlemlerde sadece siyah bir boşluk görebilirsiniz. Bunların haricinde, teleskobun göz mercekleri zaten çok kötü bir durumda. En ufak bir el sürtmesinde dahi, üzerinde ufak ufak çizilmeler meydana geliyor. Ne yazık ki, Vivitar’da kullanılan göz mercekleri üstün düzey bir şekilde kalitesiz…

Vivitar tel 50600 zoomsuz ay

Vivitar TEL 50600 Almalı Mıyım?

Çocuklara ve yetişkinlere yönelik olmayan Vivitar Tel 50600 teleskobu, ne yazık ki benim incelememden fazlası ile kötü bir sonuç aldı. Fakat, bütçeniz bu teleskoba yetiyor ve ben sadece Ay’ı görmek istiyorum diyorsanız, teleskobu alabilirsiniz. Fakat, ben üstün düzey ve malzeme yapısı düzgün bir teleskop almak istiyorum diyorsanız, kesinlikle ama kesinlikle bu teleskobu önermiyorum. Bütçenizi biraz daha zorlayarak, Celestron, Bushman veya Orion tarzında kaliteli malzemeleri olan bir markaları seçebilirsiniz.

Yorum Gönder