Celestron Astromaster 114 EQ Teleskop İncelemesi

Celestron Astromaster 114 EQ Teleskop İncelemesi

Astromaster, Celestron’un son yıllarda seri üretime geçtiği ve mercek yapılarının daha da iyileştirildiği; en keskin görüş açısına sahip teleskobudur. Ayrıca, diğer Celestron teleskoplarına nazaran daha iyi bir gözlem sunan Astromaster serisi, PowerSeeker teleskopları da dahil birçok teleskop serisini geride bırakmıştır. Çünkü; Astromaster’da kullanılan mercekler, PowerSeeker serisinde kullanılan merceklere kıyasla, geniş açıyı daha net veriyor ve böylece, iki çeşit gözlem yapabilme olanağını bizlere sunuyor. Yani, Celestron Astromaster 114 eq teleskobu ile derin ve gezegen gözlemlerini kolaylıkla, kaliteli bir şekilde yapabilirsiniz.

celestron astromaster 114 eq teleskop incelemesi

Celestron Astromaster 114 EQ Özellikleri

Celestron 114 EQ modelinin iç ve dış hatları olabildiğince kuvvetli malzemelerden yapılmış. Açık hava veya etkinlik gözlemlerinde havanın durumuna bağlı olarak, birçok ek özellik eklenmesi yapılmış. Örneğin; açık bir havada ve yağmurlu bir havada gözlem yapacak olursanız, merceklerin buğulanması imkansız, diyebilirim. Çünkü, teleskobun iç hatlarına yerleştirilen azot gazı, açık havalarda yapılan ve havanın durumuna göre teleskobun içerisine doğru yayılıyor. Ve böylece; merceklerde, oküler tüplerde oluşan nemliliği en az seviyede tutuyor.

Teleskobun iç ve dış hatlarının yanı sıra; GoTo özelliği taşıyan Celestron 114 Eq teleskobu, otomatik ve manuel olarak kullanılabiliyor. Ayrıca, GoTo özelliği yani, bilgisayar destekli olan teleskop, hafızasında yaklaşık 80.000 adet gök cismini barındırıyor. Eğer, GoTo bilgisayardan herhangi bir gök cismini gözlemlemek isterseniz, gök cisminin adını yazıyorsunuz ve böylece, GoTo otomatik olarak teleskobu yönetiyor, gök cisminin koordinatına doğru gözlem yapıyorsunuz.

Not: Celestron Astromaster 114 EQ teleskobunun odak uzaklığı, 1000mm olup, açıklığı; yapacağınız gezegen veya derin uzay gözlemlerine göre değişmektedir. Gezegen gözlemlerinde 100mm açıklığa sahip olan teleskop, derin uzay gözlemlerinde 150mm açıklığa sahip oluyor.

Celestron 114 eq nebula

Celestron Astromaster 114 EQ İle Gözlemlenecek Gezegenler

Celestron’un PowerSeeker serisinden daha iyi olan ve odak uzaklığı, açıklığı sayesinde neredeyse tüm gözlem türlerinden faydalanacağınız teleskop, yaklaşık 80.000 adet gök cismini rahatlıkla, kaliteli bir şekilde gözlemleyebiliyor. Ayrıca, manuel ve otomatik olarak gözlem yapma fırsatını da teleskop sizlere sağlıyor.

Celestron 114 eq ile saturn

Celestron Astromaster 114 EQ Almalı Mıyım?

Celestron’un PowerSeeker veya Orion gibi diğer teleskoplardan 2 kat daha dayanıklı ve kaliteli olan Astromaster 114 EQ teleskobu, ülkemizde biraz pahalı olarak satın alınabiliyor. Fakat, bir daha teleskop almak istemiyorum, tek bir kaliteli teleskop bana yeter diyorsanız, Astromaster 114 EQ teleskobunu gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Celestron 114 eq ile ay

4 yorum

Sizce Bu teleskobumu almalıyım yoksa powerseeker 127 mi?

Yanıtla

Merhaba @ERDEM,

Derin uzay gözlemleri için Celestron AstroMaster 114 EQ, gezegen gözlemleri için ise Celestron PowerSeeker 114 EQ modellerini tercih edebilirsiniz.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Merhabalar, hiçbir konuda hiçbir alanda bu kadar kaliteli yazılar yazan incelemeler paylaşan başka bir sayfa görmedim emeğinizi çok içten tebrik ediyorum. Şunu sormak istiyorum, bir yerde görmüştüm emin olamadım, astromaster 114 teleskobu 114 EQ mudur? Yani sadece astromaster 114 diye bir teleskop var mı yoksa bahsedilen ürün 114 EQ mu?
Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar diliyorum.

Yanıtla
Osman YÖNETİCİ

Sayın;Unknown
Eğer kundağı resimde görünen gibi ekvatoral kundak yani eq kundak ise o da eq kundaklıdır.

Yanıtla

Yorum Gönder