Celestron 31055 AstroMaster 130AZ Teleskop İncelemesi

Celestron 31055 AstroMaster 130AZ Teleskop İncelemesi

Celestron 31055 AstroMaster 130 AZ teleskobu, Celestron AstroMaster kalitesinin en üst düzeyinde yer alan, kaliteli optik malzemelere sahip ve ‘’F’’ odaklı bir teleskobudur. Bu teleskobun hızlı ve kolay kurulumu, amatör gözlemciler için özenle hazırlanmış en büyük özellikleri arasında yer alıyor. Ayrıca, hızlı kurulumun yanı sıra, teleskobun gözlem yapabilme kolaylığı da çok üst seviyelerde. Daha önce hiç teleskop kullanmamış olsanız bile, Celestron 31055 130 AZ teleskobunun sök-tak özellikleri sayesinde, hem gözlem yapabilme kolaylığını, hem de kurulumunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Celestron 31055 AstroMaster 130AZ teleskop incelemesi

Celestron 31055 AstroMaster 130AZ Özellikleri

Celestron 130 AZ özelliklerinin arasında en büyük ve en can alıcı ayrıntısı, teleskop optiklerinin 13’er cm olmasıdır. Optiklerin 13 cm çapında olması, derin uzay ve gezegen gözlemlerinde daha fazla alan görmenize, hem de izlediğiniz gök cisimlerinin kendi orijinal renklerinde görmenize olanak sağlıyor. Ayrıca, optiklerde yer alan ince tabakalı jelatin de, optiklerin çizilmesini ve fazla ışığın kırılmasına katkı da bulunuyor.

Not!: Optiklerin üzerinde yer alan ince tabakalı jelatin ile kesinlikle Güneş’e doğrudan bakmayın. Bu jelatin, Güneş’i gözlemlemek için değil, merceklerin veya optiklerin çizilmemesi içindir. Lütfen, bu uyarımızı göz önünde bulundurun!

Teleskobun diğer özelliklerine geçecek olursak; lazer bulucu dürbün, teleskop kargosunun yanında geliyor ve teleskobun ana makinesine bağlayarak, tam 50.000 adet gök cismini kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Ayrıca, teleskobun kundak yapısında yer alan çelikten yapılma çubuklar, açık havalarda yapacağınız gözlemi daha da kuvvetlendiriyor. Yani, açık havalarda yaptığınız gözlemlerde, daha net bir gözlem gücü elde ediyorsunuz.

Not: Celestron 31055 AstroMaster 130 AZ teleskobunun odak uzaklığı; 650mm olup, açıklığı; 130mm’dir. Teleskobun yanında gelen 2 adet de göz merceği yer alıyor. Bu mercekler; 20mm, 10mm rakamlara sahip.

Celestron 31055 AstroMaster 130AZ jupiter

Celestron 31055 AstroMaster 130AZ İle Gözlemlenecek Gezegenler

130mm açıklığı sayesinde, Güneş Sistemi’nde yer alan birçok gezegeni ve cüce gezegenleri izleyebilirsiniz. Bu teleskobun gözlem gücünü en iyi hissedeceğiniz gezegenler ise; Jüpiter, Mars, Satürn üçlüsü, diyebilirim. Çünkü, birçok teleskop, Mars’ı tam anlamıyla gözlemleyemiyor. Fakat, Celestron’un çoğu teleskobu Mars’ı tam renkleriyle ve nohut büyüklüğünde izleyebiliyor.

Celestron 31055 AstroMaster 130AZ mars

Celestron 31055 AstroMaster 130AZ Almalı Mıyım?

Ülkemizde fiyatı yüksek rakamlara ulaşsa da, gökyüzünü ve gözlem yapmayı seviyorsanız, ömürlük bir teleskop almış olursunuz. Benim önerim; Celestron 130 AZ teleskobunu almanızdan yana, şimdiden iyi gözlemler ve iyi şanslar diliyorum…

Celestron 31055 AstroMaster 130AZ saturn

7 yorum

Aytunç YÖNETİCİ

Merhaba,
Bu teleskopu PowerSeeker 127EQ ile kıyaslıyorum. aralarındaki kalite (gözlem kalitesi) farkı büyük müdür? şu anda AstroMaster 130AZ indrimde ve daha ucuz ama her ikisine de param yettiği durumda hangisini almamı önerirsiniz?
peşinen teşekkürler.

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Fotoğraf makinası bağlanabiliyor mu?

Yanıtla

Merhaba @ADSIZ,

Evet, fotoğraf makinesi bağlanabiliyor.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Merhaba bu teleskobun fiyatı büyük bir alışveriş sitesinde 999 tl ye düşmüş bu fiyata alınır mı?

Yanıtla

Merhaba biz aldik ben daha once 2500 tl ye gordum ankarada 1000 tlye dustugunu gordugumuz an hemen aldik.harika bir urun

Yanıtla

Bundan bende aldım jupiter saturn aya baktım. 3x barlow lens takıp baktığımda gözlem alanı çok daralıyor. Motor olmadığından elle kontrol bayağı sorun çıkarıyor. Baktığın yere denk getirip kolu sıkıştırınca görüntü kayıyor. Bunun için görüntü biraz üstteyken sıkıstırmak gerekiyor. Ayar yerleri biraz kaba olmuş ince ayar yapma olanağı yok. Saturne bakarken satürn sabit olmadığından görüntüden çıktığında tekrar onu bulmak için ince ayar olsa da onu çevirince yavaşça sağa sola aşağı yukarı kaysa süper olurmuş. Bunla daha neler görünür bilen varsa onlara da bakayım. Teleskobun gücü 300-345x yazıyor. 6 mm lens alıp 650 mm/6mm lens x 3x barlowla 325x ediyor. Bu şekilde M13-31-51 orion nebulası vs görebilirmiyim

Yanıtla

merhabalar, bu model ile PowerSeeker 127EQ arasında kaldım ama aralarında fark tam olarak nedir anlayamadım. gezegen izlemek ve derin uzaya bakmak da isterim. başlangıç seviye için hangisi daha doğru bir tercih için.

Yanıtla

Yorum Gönder