Ay’ın Neden Hep Aynı Yüzünü Görürüz?

Ay’ın Neden Hep Aynı Yüzünü Görürüz?

Dünya’dan Ay’a herhangi bir gözlem aracı ile baktığımızda, her zaman ve her yerde hep aynı yüzünü görürüz. Ve çoğu insan, Ay’ın diğer yüzünü; karanlık, var olmayan bir taraf olarak nitelendirir. Aslında Ay’ın karanlık yüzü, her zaman karanlık kısımda kalmaz. Çünkü, Güneş belirli periyotlarda ve belirli zamanlarda Ay’ın karanlık yüzünü olabildiğince aydınlatır ve Dünya’dan ne yazık ki bu işlem görünmez.

Ay'ın neden hep aynı yüzünü görürüz?

Neden Ay’ın Tek Yüzünü Görürüz?

Ay’ın hep aynı yüzünü görürüz, çünkü; Ay’ın, Dünya etrafındaki tam 1 turu, kendi etrafındaki tur sayısı veya dönme açısı ile eşit orantılıdır. Yani, Ay kendi etrafında 1 tur dönüyorsa, Dünya’nın etrafında da tam 1 tur olarak dönüyor. Böylece, kütle çekim kilidi oluşuyor ve Ay’ın diğer yüzünü ne yazık ki göremiyoruz.

Eğer Ay, kendi ekseni etrafında hiç dönmüyor ve sabit bir şekilde kalıyor olsaydı, Ay’ın belirli zamanlarda tüm yüzeyini eksiksiz bir şekilde görebilirdik. Veya Ay, kendi ekseni etrafında 2 kez dönüyor, Dünya etrafında 1 kez dönüyor olsaydı, Ay’ın tüm yüzeyini 2 kere görüyor olabilirdik.

Not: Bilim adamlarının tahminlerine göre; Ay, 1000 yıl önce bir asteroitin çarpması sonucu oluştu. 1000 yıl önce Dünya’nın sahip olduğu kütle, Ay’ın kinetik enerjisine negatif yönde etkili oldu. Yani Dünya, Ay’ın hızını olabildiğince yavaşlattı.

Yorum Gönder