Dünyada Bulunan Uzay Kurumları

Dünyada Bulunan Uzay Kurumları

Dünyada bulunan uzay kurumları, yaklaşık 9 farklı ülkede hizmet veriyor. Bu kurumlar, dünyadaki uzay ajansları ya da uzay araştırması yapan kurumlar olarak da biliniyor. Kurumların içerisinde en büyük olan şirket Nasa olurken, en büyük bütçeye sahip olan şirket yine Nasa olarak biliniyor.

dünya

Dünyada Uzay Araştırmaları Yapan Kurumlar Hakkında Bilgiler

Dünya’nın belirli bölgelerinde uzay ve gözlem araştırmaları yapan kurumlar;

NASA (National Aeronautics and Space Administration - Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi): Amerika Birleşik Devletlerine bağlı olarak çalışmalar yapan uzay kurumu Nasa, dünyada en popüler uzay araştırma şirketidir. Tarihte birçok ilke imza atan Nasa, sayısız başarıları ile bilinmekte ve geliştirdiği yeni uzay araçları ile birçok kargo taşımacılığı yapmaktadır. Günümüzdeki en zengin uzay ve araştırma şirketi de Nasa olmuştur.

SPACEX (Space Exploration Technologies Corp - Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi): 2002 yılında Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, Nasa’ya en büyük rakip olarak görülmektedir. SpaceX şirketinin amacı; üstün teknoloji içeren roketler ve uzay taşımacılığı olarak bilinmektedir.

ROSKOSMOS (Russian Federal Space Agency - Rusya Uzay Ajansı): Rusya hükümetine bağlı olarak uzay araştırmaları yapan kurum, Nasa’dan sonra dünyada en çok bilinen uzay kurumları, şirketleri arasında yer alıyor. Nasa gibi tarihi üstün başarıları ile dolu olan Roskosmos kurumunun, atmosfere ilk insan gönderen uzay şirketi olduğu da biliniyor.

CNSA (Chinese National Space Agency - Çin Ulusal Uzay Yönetimi): Diğer uzay kurumlarına nazaran pek bilinmeyen bu uzay şirketi, Nasa’nın ve Roskosmos’un uzay yarışına çok sonradan katılmıştır. Çin hükümetine bağlı olarak araştırmalar yapan kurumun, atmosfer dışarısında bir adet uzay istasyonu ve sayılı yapay uydusu bulunmaktadır.

JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency - Japon Uzay Araştırma Ajansı): Çin’den sonra Japonya’nın bilinen ilk uzay araştırma şirketi, Jaxa’dır. Jaxa, 2003 yılından beri aktif olarak uzay araştırmaları ve yapay uydu imalatı yapan şirketler arasındadır. Japonya’ya ait olan bu şirketin en büyük başarısı; Hayabusa 2 uzay aracı olmuştur.

ESA (European Space Agency - Avrupa Uzay Ajansı): 1975 yılında Fransa’da kurulan ESA, kurulduğu yıldan beri aktif olarak uzay ve gözlem incelemeleri yapmaktadır. Türkiye’de de Avrupa Uzay Ajansı olarak bilinen uzay kurumunun, farklı ülkelerde gözlemevleri ve şirketleri bulunmaktadır. Nasa’dan sonra en büyük bütçeye sahip uzay şirketidir.

ISRO (The Indian Space Research Organisation - Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu): Hindistan hükümeti içerisinde bulunan şirket, 1969 yılından beri aktif olarak gözlem yapmaktadır. Genellikle, gezegen ve galaksi gözlemleri yapan şirketin, Hindistan üzerinde birçok gözlemevleri bulunmaktadır. Ayrıca, dünya üzerinde bulunan en büyük uzay şirketleri arasında da bulunmaktadır.

DLR (German Aerospace Center - Alman Havacılık ve Uzay Merkezi): Almanya’nın havacılık ve uzay araştırma şirketi olarak bilinen DLR, 1969 senesinde kurulmuştur. Genellikle, galaksi ve derin uzay gözlemleri üzerine çalışmalar yürütmektedir.

ASI (Agenzia Spaziale Italiana - İtalya Uzay Ajansı): İtalya-Roma’da 1988 senesinde kurulan ASI, İtalya hükümetinin resmi enerji ve uzay araştırma şirketidir. Günümüzde birçok ünlü astronotu ve gökbilimcisi bulunmaktadır.

Yorum Gönder