Uzay Sondası: Mariner 10

Uzay Sondası: Mariner 10

Mariner 10, Nasa tarafından üretilen ve donatılan bir uzay sondasıdır. Nasa’nın planlarına göre hareket eden ve başarılı bir görev üstlenen Mariner 10, Merkür ve Venüs’ü ziyaret ederek, Nasa’nın 7. başarılı göreve gelmesine katkı sağlamıştır. Uzay sondasının fiziksel ve yüzeysel özellikleri, Nasa’nın daha önce yapmış olduğu uzay araçlarına ve uzay sondalarına göre daha gelişmiştir. Mariner 10’un en gelişmiş özelliği ise; gezegenlerin çekim kuvvetinden yararlanmasıdır.

mariner 10

Mariner 10 ve Görevleri

Mariner 10 uzay sondasının görevleri, daha önce üretilen birçok uzay sondasından zordur ve başarma olasılığı çok düşüktür. Ancak, Mariner 10’da kullanılan yüzeysel ekipmanlar, uzay sondasının başarılı bir görev yapmasına katkı sağlamıştır.

Mariner 10’un Nasa tarafından planlanan ve başarılı şekilde sonuçlanan plan takvimi;

- Uzay sondası, ilk olarak Venüs gezegenini ziyaret edecek ve çekim kuvvetinden yararlanacaktır,

- Venüs’ü ziyaret eden uzay sondası, Venüs’ün güçlü, kuvvetli çekim kuvvetinden yararlanarak, Merkür rotasını belirleyecek,

- Çekim kuvvetinden yararlanarak Merkür’e ulaşan uzay sondası, Merkür’ün atmosferini ve yüzeysel ölçümlerini yapacak,

- Son olarak; iki gezegenden de Nasa’ya ulaşması için ve araştırmalarda kullanılması için; fotoğraflar gönderecek…

Mariner 10 ve Merkür

Mariner uzay sondası, Merkür gezegeni ile ilk karşılaşmasını 29 Mart 1974 senesinde gerçekleştirmiştir. İkinci karşılaşmasını; 21 Eylül 1974’de son karşılaşmasını ise; 16 Mart 1975 tarihinde gerçekleştirmiştir.

Mariner 10 ve Merkür

Not: Mariner 10’un görevi, Nasa ve kumanda yetkilileri tarafından; 24 Mart 1975 tarihinde sona erdirilmiştir.

Yorum Gönder