Ay’daki Ayak İzleri Neden Yok Olmuyor?

Ay’daki Ayak İzleri Neden Yok Olmuyor?

Nasa’nın dünya tarafından kabul edilen Apollo projesi içerisinde; Ay’a tam 10 astronot ayak basmış ve Ay yüzeyinde incelemelerde bulunmuştur. Bu astronotlar, Ay yüzeyinde yürümüş ve toprak incelemeleri için birçok nedenden dolayı Ay yüzeyinde kendi ayak izlerini bırakmışlardır. Bırakılan ayak izleri ise halen Ay yüzeyinde durmaktadır ve ilk gün ki gibi şekilleri bozulmadan varlıklarını koruyacaklardır.

ay ve astronot

Ay’daki Ayak İzleri Neden Hala Duruyor? 

Ay’ın, Dünyamız gibi kendine ait mevsimsel olayları vb. gibi doğal afetleri bulunmuyor. Yani, Ay içerisinde gerçekleşen rüzgarlar, yağmurlar gibi etkenler yok. Bu yüzden Ay yüzeyinde bulunan ayak izleri yok olmuyor ve 70-80 yıllık izler halen ilk gün ki gibi korunabiliyor.

Ay’daki Ayak İzleri Ne Zaman Yok Olacak?

Bazı bilim adamlarının tahminlerine göre; Ay yüzeyindeki ayak izleri, Ay’a düşen büyük ve küçük meteorların büyüklüklerine göre yok olacak. Çünkü, Ay’a uzaydan gelen yüzlerce hatta binlerce meteor bulunuyor. Ay’ın atmosferi olmadığı ve kendini koruyamadığı için bu meteorlar, Ay’ın yüzeyini ve Ay yüzeyinde bulunan insan kalıntılarını yok edecek. Bilim adamlarının tahminlerine göre bu olay, önümüzdeki 1000 yıl içerisinde net bir sonuca varacak.

Bakınız: Apollo 13 Ay Görevi'ni, buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yorum Gönder