Lizer F90060M Teleskop İncelemesi

Lizer F90060M Teleskop İncelemesi

Lizer F90060M, Lizer markasına ait yeni geliştirilmiş mercek yapıları ile piyasaya sunulan en yeni ürün. Lizer markasının önceki teleskop serilerine nazaran bu teleskobu, iç ve dış malzeme kaliteleri olarak biraz daha iyi olmuş ve kullanıcıyı tatmin edebiliyor. Yani, gözlem kalitesini bir tık daha üste taşımışlar. Böylece, gök cisimlerinde çok da iyi olmasa, az bir derecede büyütme-zoom yapabiliyorsunuz. Ayrıca, teleskobun dış yüzeyinde kullanılan malzeme yapısı da, Lizer f90060m teleskobu ile değiştirilmiş, daha kaliteli, sağlam bir malzeme yapısına geçilmiş.

Lizer f90060m teleskobu

Lizer F90060M Özellikleri

Lizer F90060M özellikleri, Lizer’in daha önce ürettiği teleskoplardan çok iyi ve keskin bir gözlem açısı sunuyor. Gözlem kalitesinin bu kadar artması, Lizer’in yeni iç yansımalı merceklere geçmesinden dolayı kaynaklanıyor. Bu mercekler sayesinde, daha uzaktaki gezegenleri ve yapay doğal uyduları gözlemleyebilir, rahatlıkla izleyebilirsiniz. Ancak, teleskobun ışık toplama gücü ne yazık ki çok üstün bir seviyede çalışmıyor. Örneğin; gündüzleri gözlem yaparken, Ay’ı gece gözlemlerindeki gibi net bir şekilde gözlemleyemiyorsunuz.

Ayrıca, teleskobun yanında gelen Lizer’a ait 2 adet de lens bulunuyor. Bu lensler; 3x Barlow ve 1.5x Erector lensler olarak biliniyor. 3x Barlow lens ile yapacağınız gözlemlerde yaklaşık; 675x’lik bir büyütme gücü ile karşılaşıyorsunuz. 1.5x Erector lenste ise yaklaşık; 225x’lik büyütme gücü kullanıcıya sunuluyor.

Uyarı: 225x’lik ve 675x’lik büyütme güçlerini tam olarak alamıyorsunuz. Yani, bu denli yüksek büyütme güçlerini tam anlamıyla kullanamıyorsunuz. Örneğin; Jüpiter’i gözlemlediğinizde ve en yüksek 675x’lik büyütme gücünü kullandığınızda, gözlemlediğiniz gezegenin üzerinde pikselleşmeler meydana geliyor ve ışık toplama gücü, büyütme gücü ile eş değer çalışamadığı için mavi veya mor renkler meydana geliyor. Kısacası, gezegeni tam renkleri ile göremiyorsunuz.

Not: Lizer F90060M teleskobunun odak uzaklığı; 900mm, açıklığı ise; 60mm'dir.

Lizer f90060m jupiter

Lizer F90060M İle Gözlemlenecek Gezegenler

Lizer’in yeni serisi olan F90060M ile, aslında birçok gezegeni veya doğal uyduyu gözlemleyebilirsiniz. Ancak, birçok gezegeni kendi renkleri ile değil, teleskobun gücü yetmediği için mor veya mavi renkleri ile görebilirsiniz. Fakat Ay’ı, gece gözlemlerinde net ve kaliteli bir şekilde izleyebilirsiniz.

Lizer f90060m ay

Lizer F90060M Almalı Mıyım?

Orta düzey gözlemciyseniz ve Lizer markalarından almak istiyorsanız, kesinlikle yanlış yoldasınız. Fakat, çocuklar veya gözleme yeni başlayacaklar için almak istiyorsanız, Lizer F90060M markasını düşük bütçe sebebi ile önerebilirim.

2 yorum

neden köyü yoldayız başka önerilerin neler kardeşim

Yanıtla

Merhaba @MEHMET,

Celestron gibi kaliteli teleskoplara yönelebilirsiniz.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Yorum Gönder