Meade LightBridge Mini 130 Dobson Teleskop İncelemesi

Meade LightBridge Mini 130 Dobson Teleskop İncelemesi

Meade lightbridge mini 130 dobson teleskobu, Meade markasının en son ürettiği teleskoplar arasında yer almaktadır. Mini Dobson kundağa sahip olan bu teleskop, gezegen ve derin uzay gözlemleri için imal edilmiş, üretilmiştir. Diğer markaların dobson kundaklarına nazaran daha iyi ve daha basit kullanılabilen mini 130, diğer markalardan üstünlüğünü bu serisinde korumuş. Aslında bu tür teleskopların kullanımı, profesyonel gözlemciler için yapılıyor, yani dobson kundaklı teleskop kullanımı çok zor. Fakat, Meade bu teleskobunda amatör gözlemcileri göz önünde bulundurduğu için kolay bir kullanım sağlamış ve mini dobson kundaklı teleskop üretmiş.

Meade mini 130 dobson teleskop incelemesi

Meade Mini 130 Dobson Özellikleri

Meade mini 130 dobson teleskobunun özellikleri, diğer marka teleskoplarla kıyaslandığında çok üstün gözüküyor. Ayrıca, teleskobun iç malzemelerinde kullanılan görüntü düzleştirici de, diğer markalarda bulunmayan çok önemli bir malzeme diyebilirim. Meade’nin dobson serisinde kullandığı bir diğer özellik olan 360 derece dönebilen kundak yapısı, yine diğer rakip markalarda bulunmuyor. Bu iki özellik, Meade’nin gerçekten kaliteli bir marka ve teleskop ürettiği anlamına geliyor.

Not: Meade mini 130 dobson serisinin odak uzaklığı; 650mm, diyaframsal açıklığı ise; 130mm’dir. Ayrıca, teleskobun net ağırlığı; 13.6 kg’dır.

Meade mini 130 dobson jupiter

Meade Mini 130 Dobson İle Gözlemlenecek Gezegenler

Meade 130 dobson’da kullanılan diyaframsal açıklık, Celestron teleskoplarında kullanılan açıklığa çok benziyor. Hem kaliteli hem de geniş bir gözlem yapabilme özelliği sunan Meade, Celestron modellerindeki ayna kalitesinde yarışabilir. Ancak, 650mm olan odak uzaklığı, Neptün v.b gezegenlere ne yazık ki yetişmiyor.

Bu teleskop ile; Satürn, Jüpiter, Mars ve kaliteli Ay gözlemleri yapabilir, birçok derin uzay cisimlerini gözlemleyebilirsiniz.

Meade mini 130 dobson Saturn

Meade Mini 130 Dobson Almalı Mıyım?

Meade’nin son yıllarda çok kaliteli teleskopları arasında yer alan Mini 130 Dobson serisi, Celestron hariç birçok teleskop ile yarışabilir konumda yer alıyor. Eğer, amatör olarak gözlem yapmak istiyorsanız, Celestron’dan sonra düşünebileceğiniz en iyi marka; Meade diyebilirim.

Meade mini 130 dobson ay

2 yorum

Teşekkürler inceleme için :)

Yanıtla

Merhaba @ERDEM,

Güzel yorumun için biz teşekkür ederiz :)

İyi gözlemler...

Yanıtla

Yorum Gönder