JİEHE 70-350 Teleskop İncelemesi

JİEHE 70-350 Teleskop İncelemesi

Jiehe 70-350, ülkemizde pek bilinmese de, Avrupa ve Amerika kıtalarında çok satan, çocuk ve yetişkin kategorilerinde teleskop üretimi yapan, yabancı menşeili bir şirket. Jiehe, ülkemizde fazlasıyla bilinen Lizer marka teleskoplar gibi kalitesiz malzeme yapısı ve mercekleri ile ön plana çıkıyor. Yani, teleskobun dış-iç malzemesinde kullanılan araç ve gereçler, Lizer markasında kullanılan malzeme yapıları ile aynı, hiçbir fark yok. Gözlemde de benzer özellikler gösteren Jiehe 70-350 teleskobu, çocuklara yönelik alınabilir.

Jiehe 70-350 teleskop incelemesi

Jiehe 70-350 Özellikleri

Jiehe 70-350 özellikleri, normal manuel kullanılan bir teleskop için neredeyse yok diyebiliriz. Çünkü, teleskobun kendine has geliştirdiği bir teknik veya özellik sıfır. Yani, teleskobu baştan savma tabiri ile yapıp, piyasaya sürmüşler. Ayrıca, teleskobun içerisinde kullanılan birçok mercek, başka markalara ait. Merceklerde kullanılan birçok malzemede, olabildiğince kötü ürünlerden yapılmış.

Gözlemde ise, teleskoptan hiç zevk almıyorsunuz. Çünkü, merceksel yapısı ve ışıksal toplama gücü, eş zamanlı olarak çalışmıyor. Eş zamanlı olarak çalışmamaları, gök cisimlerinde pikselleşmeye yol açıyor. Böylece, yaptığınız gözlemlerde gök cisimlerinin renklerini boğuk mavi olarak izleyebiliyorsunuz.

Not: Jiehe 70-350 teleskobunun odak uzaklığı; 350mm, açıklığı ise; 70mm’dir. Teleskobun içerisinde gelen 2 adet de oküler tüp bulunmaktadır. ( 9 mm - 20mm )

Jiehe 70-350 ay

Jiehe 70-350 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Jiehe teleskobu ile gözlemleyebileceğiniz tek gök cismi; Ay, diyebilirim. Diğer gök cisimlerini izlemeye kalkarsanız, gezegenlerin renklerini ayırt edemeyeceksiniz ve bir kum tanesi büyüklüğünde göreceksiniz. Çünkü, teleskobun ışık toplama gücü o kadar kötü çalışıyor ki, mercekler görselliği tam olarak tüplere yansıtamıyor.

Jiehe 70-350 jupiter
Jüpiter Gözlemi


Jiehe 70-350 Almalı Mıyım?

Jiehe teleskopları üzerine araştırma yaptığımda, sürekli böyle kötü ve malzeme yapıları rezil teleskop ürettiklerini öğrendim. Kesinlikle bu markayı önermiyorum, Jiehe yerine daha iyi, orta bütçeli teleskop markaları alınabilir.

Yorum Gönder