Jwin JT-301 Teleskop İncelemesi

Jwin JT-301 Teleskop İncelemesi

Jwin JT-301 teleskobu, ülkemizde yeni yeni yer edinmiş markalar arasında bulunuyor. Jwin markası, ülkemizde yer alan Lizer markasının benzer bir ürünü, diyebiliriz. Çünkü, Jwin teleskoplarında kullanılan malzemeler, Lizer markasında kullanılan malzemeler gibi kalitesiz ve yan sanayi ürünleri ile bir araya gelmiş durumda. Ayrıca, teleskopta kullanılan dış malzemelerde, gerçekten baştan savma bir şekilde üretilmiş gibi duruyor.

jwin jt-301 teleskop incelemesi

Jwin JT-301 Özellikleri

Jwin JT-301 özellikleri, Lizer’ın düşük bütçeli teleskopları gibi kalitesiz ve gözlem yapabilme özelliğine sahip değil. Yani, aslında gözlem yapılabiliyor, ancak; teleskobun merceksel ve teleskopik yapısı kalitesiz olduğundan, gök cisimlerini net olarak seçemiyor ve düşük odak uzaklıkları yüzünden, gerektiği kadar zoom-yakınlaştırma hareketi yapamıyorsunuz. Böylece, üründen zevk almıyor, gözlem de yapamıyorsunuz.

Ayrıca, teleskobun teslimat kargosunda gelen bir özellik çok iyi düşünülmüş, diyebilirim. Çünkü, Jwin ürünü ile gelen adım adım teleskop nasıl kurulur adlı bir kitap bulunuyor. Bu kitap sayesinde, daha önce teleskop kurulumu yapmamışsanız, kitap size çok iyi bir şekilde yardımcı oluyor ve adımları takip ettiğiniz sürece, teleskobu doğru kurabiliyorsunuz.

Not: Jwin JT-301 teleskobunun odak uzaklığı; 300mm, diyafram açıklığı ise; 30mm’dir.

Hatırlatma: Teleskop Nasıl Kurulur? adlı içeriğimizi okumak için; buraya tıklayabilirsiniz.

Jwin JT-301 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Bu teleskobun ne yazık ki teleskopik yapısı, diğer teleskoplar gibi doğrusal orantıda çalışmıyor. Hatta çalışsa bile, ışık toplama gücü yok denebilecek kadar zayıf. Böylece, sadece Ay’ı izleyebiliyorsunuz. Ay’ı izlerken, zoom-yakınlaştırma gibi teleskobun özelliklerini kullanamıyorsunuz. Çünkü, odak ve açıklıkları düşük olduğu için belirli bir yöne kadar yakınlaştırma hareketi uyguluyor.

jwin jt-301 ay

Jwin JT-301 Almalı Mıyım?

Bu ürün, kesinlikle yetişkinler için uygun bir teleskop modeli değil. Fakat, 5-6 yaşlarındaki küçük çocuklara, yetişkinler denetiminde teleskobu alır ve öğretirseniz, teleskobu alabilir ve kullanabilirsiniz.

Yorum Gönder